81 cikk rendezése:
51. cikk / 81 Közbeszerzési Megállapodás (GPA) hatálya
Kérdés: Mi tartozik a GPA hatálya alá a hirdetményminta egyik kérdésében, amelyre mindig igennel válaszolunk, bár nem vagyunk benne biztosak, és nem is találjuk a megállapodást?
52. cikk / 81 Elektronikus hirdetménykezelő rendszer "fejlődése"
Kérdés: Az elektronikus hirdetménykezelő rendszer mikor fogja kezelni a határozatlan idejű szerződést ott, ahol határidőket kell a hirdetményben feltüntetni? Mikor lesz megoldva, hogy a dátumok vagy legalább az évszám begépelhető legyen, mert jelenleg például egy 3 évvel ezelőtti időpontot 36 visszalépéssel (vissza nyilacskák) lehet rögzíteni? Mikor fogja tudni az ajánlatkérő elektronikus rendszerén is megjelentetni a megbízott által elektronikusan feladott hirdetményt (ajánlatkérő e-mail értesítése mellett)?
53. cikk / 81 Nemzeti rezsim hirdetménymintájának helyes kitöltése
Kérdés: Az ún. nemzeti hirdetménymintában részajánlattételnél be lehet jelölni, hogy ajánlatot lehet tenni egy részre, egy vagy több részre, valamennyi részre. A gond a következő: adhat-e ajánlatot valamennyi részre az ajánlattevő, ha a középső van bejelölve? Ha adott, kizárható-e ez alapján, vagy sem?
54. cikk / 81 Szerződésmódosítással kapcsolatos értelmezések
Kérdés: A közbeszerzési törvény 303. §-ával kapcsolatosan felmerülő szerződésmódosításhoz kapcsolódóan rengeteg kérdés merült fel a gyakorlat során, különösen a Közbeszerzések Tanácsa elnökének 2006. szeptember 13. napján kiadott tájékoztatója alapján. Az első kérdésem az, hogy a módosítás során mi értelmezhető lényeges, jogos érdeksérelemnek? Azon túl, hogy ez igen szubjektív, eszmei érdeksérelem vagy a beszerzés értékéhez képest – esetleg százalékos arányban – meghatározható sérelemről is szó lehet? Van-e erre gyakorlat? A másik kérdés a témához kapcsolódva az, ha fennállnak a Kbt. 303. §-ában felsorolt konjunktív feltételek, akkor a módosítást csak a közbeszerzési értékhatár alatt lehet alkalmazni (8, illetve 15 millió forint)? Az értékhatár felett már más vonatkozó eljárást kell lefolytatni? Esetlegesen elképzelhető az értékhatárt meghaladó összegű szerződésmódosítás is? (A szabályozás nem mondja ezt ki egyértelműen, még ha az alapelvekből ez következik is.)
55. cikk / 81 Ellenszolgáltatás maximális mértékének meghatározása, eljárás annak túllépése esetén
Kérdés: Az ellenszolgáltatás maximális mértéke előírható-e a hirdetményben vagy a dokumentációban, és ha az ajánlat ezt meghaladja, kimondható-e az ajánlat érvénytelensége azzal az indoklással, hogy nem felel meg a kiírt feltételeknek?
56. cikk / 81 Leütések számának meghatározása hirdetmények szerkesztési díjának megállapításához
Kérdés: A 34/2004. Korm. rendelet értelmében a hirdetmények közzétételének szerkesztési díja 8000 Ft + áfa/500 leütés. Kérdéseink: 1. A "leütés" száma a karakterek száma szóköz nélkül, vagy a karakterek száma szóközökkel? 2. A leütések száma csak a hirdetménymintába az ajánlatkérő által beírt szövegmennyiség alapján határozandó meg, vagy beszámítandó a hirdetmények nyomtatványszerű szövege is?
57. cikk / 81 Irreleváns részek kitörölhetősége hirdetménymintákból
Kérdés: A hirdetményminták értelemszerűen több olyan szakaszt (pontot, alpontot stb.) tartalmaznak, amelyeknek egy adott közbeszerzés esetében nincs relevanciája. Az üresen hagyott szövegrészek azon túl, hogy a terjedelmet feleslegesen növelik, ajánlattevői oldalról is nehezítik a hirdetményekben való eligazodást. Kérdésünk, elfogadható-e, hogy a hirdetmény szerkesztésénél a nem releváns részeket (pontokat, alpontokat stb.) kitöröljük?
58. cikk / 81 Szerződésekkel kapcsolatos "jelentési" kötelezettség
Kérdés: Változik-e végre valami a szerződésekkel kapcsolatban a közbeszerzési törvényben, vagy továbbra is le kell jelenteni mindent?
59. cikk / 81 Egy eljárásra vonatkozó hirdetményeknél alkalmazott KÉ-szám
Kérdés: Miért nem alkalmaznak egy eljárásra vonatkozó hirdetmények során azonos KÉ-számot, hiszen a hirdetményminta változása jelzi az eltérést?
60. cikk / 81 Jogellenes beszerzési tárgy a hirdetményben
Kérdés: Van-e lehetőség arra, hogy a hirdetmény szövegében szolgáltatást és szolgáltatási koncessziót vásároljon egyszerre az ajánlatkérő?