Szerződéskötési feltétel hiánya

Kérdés: Szerződéskötési feltételekkel kapcsolatban kérdezzük: Már háromszor szólítottuk fel a nyertes ajánlattevőt, hogy küldje meg számunkra a szerződéskötési feltételekkel összefüggő igazolásokat, de minden alkalommal vagy hiányos, vagy hibás iratokat küldött. Hetek óta tart ez az állapot. A kérdésünk arra irányul, hogy hányszor kell még biztosítanunk az igazolás benyújtásának lehetőségét, és mikor köthetünk szerződést a második helyezettel?
Részlet a válaszából: […] ...fennálló szerződéskötési kötelezettség miatt, a közbeszerzési dokumentumok erre vonatkozó előírása hiányában, az ajánlatkérőnek kockázatos a nyertes ajánlattevővel való szerződéskötést megtagadnia arra való hivatkozással, hogy a szerződéskötési...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2026. augusztus 12.

Helyszíni bejárás kötelező jellege

Kérdés: Nemzeti eljárási rend szerinti nyílt közbeszerzési eljárást folytatunk le, ahol nem terveztünk helyszíni bejárást tartani, emiatt az ajánlattételi felhívásunk nem is tartalmaz erre utaló információt. Az egyik érdeklődő gazdasági szereplő kiegészítő tájékoztatáskérésben követeli a helyszíni bejárást arra való indokkal, hogy anélkül nem lehet ajánlatot tenni. Kötelesek vagyunk mégis helyszíni bejárást tartani?
Részlet a válaszából: […] ...a közbeszerzési eljárás iránt, és/vagy nem tesznek ajánlatot a közbeszerzési eljárásban, mert a helyszín megtekintése nélkül kockázatosnak vagy lehetetlennek tartják az ajánlattételt. Ezzel az ajánlatkérő megsértheti a Kbt. 28. §-ában foglalt...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2026. június 17.

Szerződés jogi minősítése

Kérdés: Költségvetési szerv kávéautomata üzemeltetése céljából kíván szerződést kötni. A kialakult gyakorlat szerint a szerződő partnerrel az automata elhelyezésére az automata által elfoglalt területre nézve bérleti szerződés megkötésére kerül sor, azonban felmerült, hogy esetleg koncesszióként kellene kezelni, tekintve, hogy a működési kockázatot az automata tulajdonosa viseli. Kérem szíves állásfoglalásukat arról, hogy a kávéautomata elhelyezése és üzemeltetése céljából kötendő szerződésnek mi a megfelelő jogi minősítése.
Részlet a válaszából: […] ...vagy e jog átengedése pénzbeli ellenszolgáltatással együtt, amely együtt jár a szolgáltatás hasznosításához kapcsolódó működési kockázatnak a koncessziós jogosult általi viselésével.(7) Az (5)–(6) bekezdés alkalmazásában akkor tekinthető úgy, hogy a...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2026. június 17.

Áridex alkalmazása a szerződésben

Kérdés: Hároméves szerződést tervezünk kötni speciális alapanyagok beszerzésére. Az alapanyag jellemzője, hogy nagyon gyorsan változik az egységára. Ezért mi félévente tartanánk árfelülvizsgálatot, előre meghatároznánk, hogy melyik KSH-indexet alkalmazzuk, és automatizmusként kezelnénk a szerződésben az árak változását. Ez elegendő ahhoz, hogy szabályos legyen az árindexálásunk, és ne kelljen félévente szerződést módosítanunk?
Részlet a válaszából: […] ...mértéket meghaladó árváltozás esetén nyílik meg az indexálás lehetősége, ez alatt a mérték alatt a nyertes ajánlattevő üzleti kockázata az árváltozás.A fent felsoroltak szerződésben történő rögzítése esetén az ajánlatkérő eleget tesz a Kbt. 141. §...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2026. február 11.

Ajánlattétel hosszabbítása

Kérdés: Az ajánlatkérő egy szolgáltatás megrendelésére irányuló kiírásában úgy rendelkezett, hogy a szerződés egyéves időtartama további egy évvel meghosszabbítható. A pénzügyi kockázataink mérséklése érdekében szeretnénk más ajánlati árral számolni erre a plusz egy évre. Lehetséges különböző árat megadni a hosszabbítás időszakára vonatkozóan?
Részlet a válaszából: […] ...függően nyílhat lehetőség különböző ár alkalmazására az alapmennyiségre és az opciós mennyiségre.Ugyanakkor ez nagy jogi kockázattal is jár az ajánlatkérő számára, hiszen amennyiben a szerződéses időtartam meghosszabbítása csak egy lehetőség, de...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2026. február 11.

Felelősségbiztosítás építési beruházás során

Kérdés: Kérdésünk építési beruházással kapcsolatos felelősségbiztosításra vonatkozik. A 322/2015. (X. 30.) Korm. rendelet és az 55/2025. (III. 26.) Korm. rendelet is szabályozza a felelősségbiztosítást, mindkét rendelet a szerződéskötésre, a szerződés hatálybalépésére vagy a kivitelezés időtartamára írja elő a felelősségbiztosítást. Ezen jogszabályok alapján a felelősségbiztosítás már nem írható elő alkalmassági követelményként?
Részlet a válaszából: […] ...az építőipari kivitelezési szerződésben vállalt építőipari kivitelezési tevékenységre köteles építés-szerelés biztosítási kockázatra fedezetet nyújtó építőipari kivitelezői felelősségbiztosítási szerződést kötni, és fenntartani a vállalkozási...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2025. december 10.

Árindex alkalmazása a szerződésben

Kérdés: Hároméves szerződést tervezünk kötni speciális alapanyagok beszerzésére. Az alapanyag jellemzője, hogy nagyon gyorsan változik az egységára. Ezért mi félévente tartanánk árfelülvizsgálatot, előre meghatároznánk, hogy melyik KSH-indexet alkalmazzuk, és automatizmusként kezelnénk a szerződésben az árak változását. Ez elegendő ahhoz, hogy szabályos legyen az árindexálásunk, és ne kelljen félévente szerződést módosítanunk?
Részlet a válaszából: […] ...mértéket meghaladó árváltozás esetén nyílik meg az indexálás lehetősége, ez alatt a mérték alatt a nyertes ajánlattevő üzleti kockázata az árváltozás.A fent felsoroltak szerződésben történő rögzítése esetén az ajánlatkérő eleget tesz a Kbt. 141. §...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2025. december 10.

Külföldi ajánlatkérő státuszának megállapítása

Kérdés: Mit tehetek akkor, ha nem tudom megállapítani, hogy a szerződést kötő másik fél ajánlatkérő, aki külföldi gazdasági szereplő, milyen okból tartozik az irányelvek hatálya alá? Ez azért lenne fontos, mert ha kiderülne, hogy nem kell referenciaigazolást kérni, akkor kényelmesebben lehetne a referenciát felhasználni, kevesebb lenne az adminisztráció, ami az ajánlattevőre hárul az eljárásban.
Részlet a válaszából: […] ...keretében erre az ajánlatkérő rákérdez, és az ajánlattevő gondatlanul nem néz utána, csak válaszol, úgy hamis adatszolgáltatás miatt kockázatokat vállal, ha később kiderül például egy versenytárs betekintése alapján, hogy mégis a 321/2015. (X. 30.) Korm. rendelet 22...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2025. november 12.

Építményi jog értelmezése

Kérdés: A hazai gyakorlatban találkoztak-e olyan építési beruházással, ami a Ptk. 5:159/A. §-a szerinti építményi jog alapításával zajlott? Értelmezhető ez a konstrukció a Kbt. szemszögéből? Ha igen, mi a különbség az építési koncesszióhoz képest?
Részlet a válaszából: […] ...különbségtétel nem tehető. Ennek az az oka, hogy az építési koncesszió jogosultja és az ajánlatkérő meg kell, hogy osszák a kockázatokat. Amennyiben a koncesszió jogosultja gyakorlatilag nem vállal kockázatot, miután az épület megépült, és a hasznosítás...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2025. szeptember 10.

Szerződésmódosítási jogalapok

Kérdés: Árubeszerzésre vonatkozó központosított közbeszerzésben egy keretmegállapodás részesei vagyunk. A keretmegállapodás alapján van mód termékváltásra, de sajnálatosan csak bizonyos időközönként van erre lehetőségünk. Az egyik termék gyártója jelezte, hogy a termék gyártását beszünteti, és csak az utódtermék lesz elérhető. Lehetséges-e soron kívül termékváltást kérni az ajánlatkérőtől?
Részlet a válaszából: […] ...pedig kizárólag nem érdemi módosításra alkalmazható, mely utóbbi esetkör vonatkozásában egy megajánlott termék megváltozását kockázatos nem érdemi változásnak tekinteni, de az érdemi jelleg az adott terméket illetően egyedileg mérlegelendő.A...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2025. augusztus 6.
1
2
3
24