42. kérdés Szerződések módosítása
Ad-e lehetőséget arra a Kbt., hogy a közbeszerzési eljárás eredményeként megkötött megállapodásokat a felek megváltoztassák?
43. kérdés Hirdetmény egyszerű közbeszerzési eljárásban
Egyszerű közbeszerzési eljárásban hol kell közzétenni a hirdetményt? Mit kell kötelező jelleggel tartalmaznia az ajánlati felhívásnak?
44. kérdés Közbeszerzési eljárás megindítása
Az eljárások megindíthatóak-e a szükséges – az ajánlatkérő számára előírt – feltételek nélkül? Amennyiben nem, ezt hol tiltja a törvény?
45. kérdés Kiírástól eltérő ajánlat
A Kbt. előírásai szerint ajánlatadáskor nem lehet megváltoztatni a pályázati kiírást. Hogyan lehet ajánlatot adni a más műszaki paraméterekre?
46. kérdés Teljesíthetetlen, hiányos ajánlati felhívás
Mit tehet az ajánlattevő, ha az ajánlatkérő műszaki feltételként olyan technológia meglétét írja elő, ami nem szükséges a termék maradéktalan előállításához; ha olyan technológiát kér, ami kivitelezhetetlen; ha nem határozza meg egyértelműen a gyártandó termékek darabszámát, paramétereit, illetve ha a pályázó által feltett írásbeli kérdésekre sem ad egyértelmű választ?
48. kérdés Uniós támogatás igénybevétele
Ha egy vállalkozás európai uniós támogatást szeretne igénybe venni egy projekt megvalósításához (50 százalék alatt vagy felett), kell-e közbeszerzési eljárást alkalmaznia? Függ-e ez az értékhatártól, illetve ha egy vállalkozás EU-forrásból származó támogatást szeretne igénybe venni, kell-e közbeszerzést alkalmaznia, és van-e kötelező értékhatár?
49. kérdés Értékhatárok – régi Kbt., új Kbt.?
Az új Kbt. közbeszerzési értékhatárait 2004. január 1-jétől kell alkalmazni. 2004. május 1-jétől a 2004-ben megkezdett közbeszerzések vonatkozásában ennek figyelembevételével az új, avagy a régi Kbt. előírásai irányadóak?
50. kérdés Értékhatárok az új Kbt.-ben
Melyek az új Kbt. közbeszerzési értékhatárai? Hogyan alakul az értékhatár a nyílt és a kétszakaszos közbeszerzési eljárásoknál? Hol találhatók meg ezek az előírások?
52. kérdés Uniós értékhatár árubeszerzésnél
Abban az esetben, ha év közben az ajánlatkérő két olyan árubeszerzési eljárást hirdet meg, amelyeknek összege nem éri el a 750 000 eurós értékhatárt, és emiatt nem készít előzetes tájékoztatót, akkor megindíthatóak-e az említett eljárások a Kbt. 43. §-ának (5) bekezdése alapján annak ellenére, hogy nem történt meg a közzététel?
53. kérdés Szerződés felmondása ajánlatkérő által
Felmondhatja-e az ajánlatkérő a nyertes ajánlattevővel megkötött szerződést?
54. kérdés Tervpályázati eljárás
Milyen speciális rendelkezéseket tartalmaz a Kbt. a meghívásos tervpályázati eljárásra?
55. kérdés Előzetes tájékoztatás nemzeti értékhatárokat elérő értékű közbeszerzéseknél
Nemzeti értékhatárokat elérő értékű közbeszerzésnél is kötelező-e az előzetes tájékoztató elkészítése?
56. kérdés Ajánlati biztosíték közösségi értékhatárokat elérő értékű közbeszerzéseknél
Milyen főbb rendelkezéseket tartalmaz az új Kbt. a közösségi értékhatárokat elérő értékű közbeszerzéseknél az ajánlati biztosítékra?
57. kérdés Az új Kbt. tárgyi hatálya
A Kbt. 22. §-ában meghatározott ajánlatkérőnek minősülő személy finanszírozási hitelszerződés megkötése tárgyú beszerzéseire kiterjed-e az új Kbt. tárgyi hatálya, avagy sem?
58. kérdés Tanúsítók a közbeszerzésben
Milyen szerepe van az akkreditált tanúsítónak a közbeszerzési eljárásban? Ki és milyen feltételekkel lehet akkreditált tanúsító?
59. kérdés Minőségbiztosítás a közbeszerzésben
Mint ismert, a különféle ISO-minősítések elsősorban adminisztrációs munkát, illetve annak minősítését jelentik, nem pedig a cégek szakmai megfelelőségét, szakértelmét, referenciáját. Ennek figyelembevételével lehetséges-e pályázati feltételként meghatározni az ajánlattevők ISO-minősítésének meglétét közbeszerzési eljárásban?
61. kérdés Meghatározó befolyás
Mit jelent az új Kbt. értelmezésében a meghatározó befolyás fogalma?
62. kérdés Építési koncesszió
Mit jelent az építési koncesszió? Ki a koncesszió jogosultja, milyen módon lehet a jogosultságot megszerezni?
63. kérdés Eljárás az ún. egyéb szolgáltatások esetén
Az új Kbt. 296. §-ának g) pontja a Kbt. 4. számú mellékletére utal, amelynek utolsó sora: "Egyéb szolgáltatások" – gumifogalom. Eszerint – ha nem vagyok központi költségvetési szerv – bármilyen szolgáltatás megrendelése esetén eltekinthetek a Negyedik rész alkalmazásától? Milyen eljárási rendet kell ilyenkor követni, van-e erre vonatkozó jogszabály?
64. kérdés Magyar pályázat, EU-s pályázók
Magyar tenderkiírásra mely uniós államokból pályázhatnak ajánlattevők?
66. kérdés Európai szabvány
Mi minősül európai szabványnak? Tartalmazza-e a Kbt. az azzal kapcsolatos meghatározást?
68. kérdés Tanúsítványinformáció
"Ajánlatkérő köteles elfogadni az Európai Unió más tagállamában bejegyzett szervezettől származó egyenértékű tanúsítványt..." Honnan lehet értesülni arról, hogy melyek az egyenértékű tanúsítványok?
69. kérdés Magyarországi referencia hiánya
Előírható-e, hogy alkalmatlan az ajánlattevő akkor, ha nem rendelkezik magyarországi referenciával?
70. kérdés Társulási megállapodás hatálya
A régi Kbt. január 1-jei módosítása óta már nem preferálhatók a Magyarországon bejegyzett vállalkozók. A jelenleg érvényes Kbt. 53. §-a szerint viszont kizárhatók az eljárásból azok a pályázók, amelyek országával nincs erre megállapodás. Ez azonos az EU-tagokkal? A megállapodás a Társulási Megállapodás 1994-es országaira vagy a most belépő tagállamokra is vonatkozik?
71. kérdés Fióktelep ajánlata
Külföldi székhellyel rendelkező gazdasági társaság magyarországi fióktelepének esetében, ha a fióktelep az ajánlattevő, akkor az előírt alkalmassági feltételeknek a fióktelepnek kell-e megfelelnie? Felhasználhatja-e, mint ajánlattevő, a külföldi székhelyű gazdasági társaság műszaki, pénzügyi, gazdasági igazolásait, referenciáit?
72. kérdés Katasztrófahelyzet, vis maior értékelése az új Kbt.-ben
A régi Kbt. 6. §-ában a kivételek körében szerepelt a katasztrófahelyzet, illetve a vis maior esete. Ebben az esetben nem kellett alkalmazni a törvényt. Az új Kbt. kitér-e erre az esetre? Katasztrófahelyzetben nem lehet közbeszerzési eljárást lebonyolítani?
73. kérdés Internethasználat a közbeszerzésben
A közbeszerzés.hu honlapon több nap késéssel jelennek meg a Közbeszerzési Értesítő számai. Ha rövidülnek a határidők, akkor le kell mondanunk az internethasználatról?
74. kérdés SDR a Kbt.-ben
Az új Kbt. az értékhatárok meghatározásánál az eurót az SDR-hez mint viszonyítási alaphoz köti. Mit jelent az SDR?